niedziela, 15 czerwca 2014

Kim jest prawdziwy chrześcijanin?


Słowa "chrześcijanin" często używamy go do określenia osoby, która stara się być dobra, lecz tak naprawdę nie jest prawdziwym uczniem Jezusa Chrystusa. Wielu ludzi, którzy do końca nie wierzą i nie ufają Mu, uważa siebie za chrześcijan tylko dlatego, że chodzą do kościoła czy żyją w „chrześcijańskim” narodzie. Prawdziwy wierzący nie poprzestaje tylko na mówieniu, że jest chrześcijaninem - musi on dawać wyraźnie świadectwo, że nim jest.
Uczniów Jezusa Chrystusa wyróżnia to, że wierzą całym swoim sercem w zmartwychwstałego Syna Bożego, a także to, że opowiadają o tym innym. Są ludźmi aktywnymi, którzy w miarę możliwości, bezinteresownie angażują się w życie wspólnoty Kościoła. Znaczy to przede wszystkim:

  • wierzenie, że Jezus jest zbawicielem ludzi
  • wierzenie, że należymy do Boga za sprawą otrzymanego na chrzcie Ducha Świętego
  • nawracanie się, "zrywanie" ze swoim złym postępowaniem
  • trwanie we wspólnocie z Bogiem i z ludźmi przez wypełnianie przykazania miłości
  • pomaganie innym uwierzyć w Jezusa Chrystusa
Chrzest jest znakiem włączenia do tejże wspólnoty Kościoła. Dla każdego wierzącego jest najważniejszym wydarzeniem w związkach z Jezusem Chrystusem. Dzięki wspólnocie chrześcijan, w której przyjęliśmy chrzest, każdy z nas ma możliwość zrozumieć, do czego powołuje go Chrystus, dzielić się swoją wiarą.

wtorek, 10 czerwca 2014

Nabożeństwa charakterystyczne dla chrześcijaństwa

Nabożeństwo to zorganizowana wspólna modlitwa wiernych najczęściej prowadzona przez kapłana. W różnych odłamach chrześcijaństwa występuje ono w rozmaitych formach oraz typach, lecz my zajmiemy się tymi najpopularniejszymi w katolicyzmie w Polsce. To najbardziej charakterystycznych nabożeństw należą:

  • różaniec - jest to zbiorowa modlitwa poświęcona Maryi, zwykle odmawiana w październiku. Nabożeństwo różańcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odmawiania jednej z części różańca. O różańcu jako modlitwie więcej dowiesz się w tym poście.
  • droga krzyżowa - jest to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Składa się ona z 14 stacji męki Jezusa. Stacje drogi krzyżowej to:

  1. Pan Jezus skazany na śmierć.
  2. Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona.
  3. Pierwszy upadek Pana Jezusa
  4. Pan Jezus spotyka swą matkę.
  5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi
  6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
  7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
  8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
  9. Trzeci upadek Pana Jezusa.
  10. Pan Jezus z szat obnażony.
  11. Pan Jezus przybity do krzyża.
  12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
  13. Pan Jezus zostaje zdjęty z krzyża.
  14. Pan Jezus złożony do grobu.

  • nabożeństwa majowe i czerwcowe - nabożeństwa majowe poświęcone są Matce Bożej, podczas nich odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz Pod Twoją Obronę, natomiast czerwcowe poświęcone są sercu Jezusa, składają się one z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Najważniejsze święta chrześcijańskie w Polsce

Styczeń:


  • 1 stycznia - Bożej Rodzicielki Maryi -  święto maryjne obchodzone w Kościele katolickim, podkreślające aspekt macierzyństwa Maryi.
  • 6 stycznia - Objawienie Pańskie (pot. Trzech Króli) -  chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi, obecność Jego w historii człowieka. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. 
Marzec:


  • Zmartwychwstanie Pańskie (pot. Wielkanoc)najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (święto ruchome, W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, więc pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia)
  • 25 marca - Zwiastowanie Pańskie - święto, w którym celebrujemy objawienie się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Jezusa Chrystusa
Kwiecień:
  • Niedziela Miłosierdzia Bożego - katolickie święto ruchome obchodzone w II niedzielę wielkanocną ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione przez św. Jana Pawła II
  • 23 kwietnia - Dzień św. Wojciecha - święto obchodzone w Kościele Katolickim, najbardziej celebrowane w Polsce, jako że św. Wojciech jest głównym patronem naszego kraju
Maj: 
  • Wniebowstąpienie Pańskie - przypada ono 40 dni po Wielkanocy. Świętujemy wtedy wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Chrystusa.
  • Zesłanie Ducha Świętego - przypada ono 50 dni po Wielkanocy, jest obchodzone na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty, jedno z trzech najważniejszych świąt chrześcijańskich
  • Najświętszej Trójcy - przypada ono na następną niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, ochodzimy je ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
  • Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (pot. Boże Ciało) - jest to święto ku czci Najświętszego Sakramentu, przypada ono 60 dni po Wielkanocy
  • 3 maja - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - święto katolickie obchodzone w Polsce ku czci Maryi, nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii naszej ojczyzny: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  • Dzień św. Stanisława ze Szczepanowa - polskie święto katolickie ku czci  św. Stanisława ze Szczepanowa, jednego z ważniejszych patronów naszego kraju
Czerwiec:
  • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa -  uroczystość ku czci Serca Jezusa przypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała
  • 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela - uroczystość ku czci  św. Jana Chrzciciela
Sierpień:
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - katolicy świętują wtedy wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia.
  • 26 sierpnia - Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Listopad:
  • Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata - ostatnia niedziela zwykła, święto katolickie ku czci Chrystusa Króla
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych - rzymskokatolicka uroczystość obchodzona ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych
  • 2 listopada - Zaduszki - dzień modlitw za dusze wierzących zmarłych i odwiedzania miejsca ich spoczynku. Wiele osób robi to jednak we Wszystkich Świętych.
Grudzień:
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie - święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, jedno z trzech najważniejszych świąt chrześcijańskich.

niedziela, 8 czerwca 2014

Jak dokonuje się wyboru Papieży-głowa koscioła


Początek wyborów


Piętnastego dnia po śmierci papieża, ale nie później niż dwudziestego dnia kardynałowie zbierają się w Bazylice Świętego Piotra, by uczestniczyć we Mszy Świętej, która powinna zostać odprawiona w godzinach porannych. Miejsce to pozostaje zamknięte aż do dokonania wyboru. Przed rozpoczęciem wyboru kardynałowie elektorzy, dotykając Ewangelii, składają przysięgę o przestrzeganiu wszystkich zasad ustalonych przez papieża w konstytucji.

 Kardynałowie podczas trwania wyboru powinni powstrzymać się od przesyłania lub przyjmowania wiadomości spoza państwa watykańskiego.

Procedura głosowania


Pierwsza faza głosowania obejmuje: przygotowanie i rozdzielenie kart do głosowania, dla każdego po dwie, trzy karty; wylosowanie trzech skrutatorów, trzech do zbierania głosów od chorych kardynałów zwanych w skrócie infirmarii i trzech rewizorów.
Na karcie do głosowania kardynał pisze wyraźnie, charakterem pisma możliwie nierozpoznawalnym, imię tego, kogo wybiera. W czasie głosowania kardynałowie pozostają sami w Kaplicy Sykstyńskiej.
Druga faza głosowania obejmuje: złożenie kart do głosowania do urny; pomieszanie i liczenie kart; obliczanie głosów.

 Przed oddaniem jej do rąk infirmarii kaseta jest publicznie otwierana, tak by elektorzy mogli stwierdzić, że jest pusta. Po oddaniu głosów kaseta wraca do kaplicy i przyniesione głosy są wprowadzane do urny.
Następnie skrutatorzy przystępują do liczenia głosów; każda karta wyjmowana jest oddzielnie i wkładana do innego, pustego naczynia. Jeśli liczba kart nie odpowiada liczbie elektorów, należy spalić je wszystkie i przystąpić do drugiego głosowania. Skrutatorzy otwierają karty do głosowania, odczytują imię tego, na kogo został oddany głos, który jest odnotowany na specjalnej karcie. Po zakończeniu obliczania głosy są sumowane. Ostatni ze skrutatorów, w miarę jak odczytuje kolejne karty, przebija je igłą w punkcie, w którym znajduje się słowo "Eligio" i nawleka je na nitkę, by mogły być zachowane w pewniejszy sposób. Po odczytaniu wszystkich imion końce nitki związuje się, tworząc węzeł, i w ten sposób karty zostają złożone w naczyniu lub na skraju stołu.
Trzecia faza obejmuje: liczenie głosów; kontrolę; spalenie kart.

Po wyborze papieża


Po dokonaniu kanonicznie wyboru jeden z kardynałów prosi elektora o wyrażenie zgody następującymi słowami: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego? Po otrzymaniu zgody pyta go: "Jakie imię przyjmujesz?". Po przyjęciu wyboru elekt, który otrzymał święcenia biskupie, staje się natychmiast biskupem Kościoła rzymskiego - papieżem; nabywa pełną i najwyższą władzę w Kościele powszechnym. Kardynałowie w ustalony sposób zbliżają się, aby wyrazić cześć i posłuszeństwo nowo wybranemu biskupowi rzymskiemu. Następnie składają dziękczynienie Bogu, po czym pierwszy z kardynałów diakonów ogłasza oczekującemu Ludowi Bożemu dokonany wybór i imię nowego papieża, który bezpośrednio potem udziela błogosławieństwa apostolskiego: "Urbi et Orbi" z balkonu Bazyliki Watykańskiej. Konklawe kończy się po przyjęciu wyboru nowego papieża.

Przywódcy religijni

1. Papież

        
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/img/10/2210-jp2_5.jpg
http://www.lupiga.com/repository/vijesti/slike/20120304003959hrvatski-biskupi.jpg
2.Bbiskup                                                                                                                                                                                                                                                                                                    3.Kapłani https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTY-UhO48XztJ_4NKzetCIGDqbwoZYg6xLA4FPkEvhtPlaBJNoO6A                                               

 

sobota, 7 czerwca 2014

Symbole chrześcijaństwa

Najbardziej charakterystycznymi i jednoznacznie określającymi chrześcijaństwo symbolami są znaki:

  • Krzyża łacińskiego Jest on symbolem ukrzyżowania Chrystusa, znakiem miłości i Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. 

  • ICHTYS - (ΙΧΘΥΣ) to w j. greckim ryba. Dla pierwszych chrześcijanin ryba była szczególnym znakiem rozpoznawczym w okresie prześladowań oraz znakiem Eucharystii. Według Ewangelii ryby zostały rozmnożone razem z chlebami. Ichtys to również akronim starogreckich słów:
ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs) - Jezus
ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós) - Chrystus
ΘΕΟΥ (Theoû) - Boga
ΥΙΟΣ (Hyiós) - Syn
ΣΩΤΗΡ (Sōtér) - Zbawiciel

  • greckie litery A i Ω Symbolika alfy i omegi pochodzi z Apokalipsy św. Jana, gdzie określony jest w ten sposób Bóg i Jezus z dopowiedzeniami „Początek i Koniec”, „Pierwszy i Ostatni”. Te dwie litery są symbolem wszechmocy Boga i Chrystusa jako Stwórcy i Tego, który wszystko dopełnia.
  • litery IHS - greki jest to skrót imienia IHΣΟΥΣ (Jezus).
oraz świątynia chrześcijańska.

Sakramenty święte

Sakrament to rzeczywiste przyjście i działanie Chrystusa, który poprzez określone, zrozumiałe dla ludzi znaki (słowa i gesty) udziela nam swej łaski i pomocy na drodze do zbawienia.
Istnieje siedem głównych sakramentów:


1. Chrzest.


2. Bierzmowanie.


3. Najświętszy Sakrament.


4. Pokuta.


5. Namaszczenie chorych.


6. Sakrament święceń.


7. Małżeństwo.

czwartek, 5 czerwca 2014

Kontakt chrześcijanina z Bogiem

Kontakt chrześcijanina z Bogiem wyraża się głównie w modlitwie.

Podstawowymi modlitwami i obrzędami w katolickim odłamie chrześcijaństwa są:

  • "Ojcze nasz"
Jest to najstarsza, a za razem najważniejsza modlitwa chrześcijan, kierowana do samego Boga, którą Jezus przekazał swoim uczniom.
Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
I nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode złego.
[Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki.]
Amen.


  • "Wierzę w Boga"
Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego,
Stworzyciela nieba i ziem
i w Jezusa Chrystusa,
Syna Jego Jedynego,
Pana naszego,
który się począł z Ducha Świętego.
Narodził się z Marii Panny,
umęczon pod Ponckim Piłatem,
ukrzyżowan, umarł i pogrzebion,
zstąpił do piekieł.
trzeciego dnia zmartwychwstał,
wstąpił na niebiosa,
siedzi po prawicy Boga, Ojca Wszechmogącego,
stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzę w Ducha Świętego,
święty Kościół powszechny,
Świętych obcowanie / społeczność Świętych.
grzechów odpuszczenie,
ciała zmartwychwstanie,
żywot wieczny.
Amen


  • "Zdrowaś Maryjo"
Modlimy się w niej za wstawiennictwem Maryi, matki Jezusa, w której oddajemy Jej cześć oraz prosimy o modlitwę za nas samych.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

  • Różaniec

Modlitwa Różańcowa stanowi swego rodzaju streszczenie Ewangelii i składa się z czterech części opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. 
Przy modleniu się zazwyczaj używa się do tego specjalnego akcesorium, które nosi taką samą nazwę, jak sama modlitwa. Podczas odmawiania poszczególnych części trzyma się za odpowiednie miejsca różańca (patrz poniżej).
Różaniec rozpoczyna się od przeżegnania się znakiem krzyża oraz odmówieniem "Wierzę w Boga" oraz trzy razy "Zdrowaś Maryjo". Następnie zapowiada się daną tajemnicę (patrz poniżej) oraz przystępuje do odmawiania poszczególnych dekad, przechodząc do głównej części różańca. Każda część dzieli się na pięć tajemnic. Przy zaczynaniu każdej z nich trzeba 1) podać jej nazwę, 2) odmówić Ojcze nasz, 3) powtórzyć 10 razy "Zdrowaś Maryjo", 4) wypowiedzieć "Chwała Ojcu" na cześć Trójcy Świętej.

Tajemnice różańca:
CZĘŚĆ PIERWSZA — TAJEMNICE RADOSNE
  1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  2. Nawiedzenie świętej Elżbiety
  3. Narodzenie Jezusa
  4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni
  5. Odnalezienie Jezusa w świątyni

CZĘŚĆ DRUGA — TAJEMNICE ŚWIATŁA
  1. Chrzest Jezusa w Jordanie
  2. Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
  3. Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
  4. Przemienienie Pańskie na górze Tabor
  5. Ustanowienie Eucharystii

CZĘŚĆ TRZECIA — TAJEMNICE BOLESNE
  1. Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  2. Biczowanie Jezusa
  3. Cierniem ukoronowanie Jezusa
  4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

CZĘŚĆ CZWARTA — TAJEMNICE CHWALEBNE
  1. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
  2. Wniebowstąpienie Chrystusa
  3. Zesłanie Ducha Świętego
  4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
  • Eucharystia
Jest to uroczysta celebracja Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus spożył ze swoimi uczniami przed swoją zbawczą męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. Przez nią wypełniamy Jego polecenie: "To czyńcie na moją pamiątkę". Wyjaśnieniem niedzielnej obecności na Mszy Świętej jest czyniony na jej początku znak krzyża i słowa: "W imię, Ojca i Syna i Ducha Świętego". Poprzez ten znak chrześcijanie wyrażają wiarę w to, że gromadzą się w imię Boga i że spotykają się z Nim. W trakcie sprawowania Eucharystii dokonuje się przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Sprawcą tej cudownej przemiany jest Duch Święty.


wtorek, 3 czerwca 2014

Zasady życia chrześcijanina

Chrześcijanie kierują się głównie treścią:


  • Dekalogu (Dziesięć Przykazań Bożych)
  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
  2. Nie wymawiaj imienia Pana Boga swego nadaremno.
  3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
  4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
  5. Nie zabijaj.
  6. Nie cudzołóż.
  7. Nie kradnij.
  8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
  10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
  • Przykazania miłości Boga i bliźniego - Będziesz miłował Pana Boga swego,z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego.
Żyją oni głównie według zasad życia Kościoła, które powstały w wyniku konieczności zabiegania o harmonijne życie z Bogiem. Zostały one spisane w pięciu przykazaniach kościelnych:


1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.

5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Wskazują one, jak mamy postępować, by jak najlepiej wypełniać wskazane przez Boga przykazania oraz pełną one rolę przypomnienia wierzącym o konieczności wypełniania minimum modlitwy i refleksji.