Nabożeństwa charakterystyczne dla chrześcijaństwa
Nabożeństwo to zorganizowana wspólna modlitwa wiernych najczęściej prowadzona przez kapłana. W różnych odłamach chrześcijaństwa występuje ono w rozmaitych formach oraz typach, lecz my zajmiemy się tymi najpopularniejszymi w katolicyzmie w Polsce. To najbardziej charakterystycznych nabożeństw należą:
- różaniec - jest to zbiorowa modlitwa poświęcona Maryi, zwykle odmawiana w październiku. Nabożeństwo różańcowe składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz odmawiania jednej z części różańca. O różańcu jako modlitwie więcej dowiesz się w tym poście.
- droga krzyżowa - jest to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Składa się ona z 14 stacji męki Jezusa. Stacje drogi krzyżowej to:
- Pan Jezus skazany na śmierć.
- Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona.
- Pierwszy upadek Pana Jezusa
- Pan Jezus spotyka swą matkę.
- Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi
- Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
- Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
- Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
- Trzeci upadek Pana Jezusa.
- Pan Jezus z szat obnażony.
- Pan Jezus przybity do krzyża.
- Pan Jezus umiera na krzyżu.
- Pan Jezus zostaje zdjęty z krzyża.
- Pan Jezus złożony do grobu.
- nabożeństwa majowe i czerwcowe - nabożeństwa majowe poświęcone są Matce Bożej, podczas nich odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz Pod Twoją Obronę, natomiast czerwcowe poświęcone są sercu Jezusa, składają się one z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz